Уряди США та країн ЄС серйозно стурбовані тим, що росії вдається закуповувати компоненти електроніки в обхід західних санкцій. Наприкінці березня між урядами США та країни Європи пройшла низка консультацій через те, що російська влада знайшла шпарини у санкційному пакеті й імпортує заборонені технології на мільйони доларів. Про це у пишуть журналісти The New York Times.
Високопоставлені податкові та торгові чиновники США та ЄС відзначили різке зростання закупівлі чипів та інших електронних компонентів, які потрапляють до росії через Вірменію, Казахстан та інші країни. Ці деталі є критично важливими для розробки озброєння, включаючи російські крилаті ракети, якими росіяни завдають ударів по Україні.
США та країни ЄС намагаються перекрити росії доступ до електронних компонентів, але між західними урядами виникають певні непорозуміння та неузгодженості, тому вони так і не домоглися повного контролю над запровадженням санкцій. Хоча здатність росії виробляти сучасні озброєння і зменшилася через санкції Заходу, держава-агресор все ще отримує доступ до багатьох електронних компонентів.
Російська оборонка мала великий запас електроніки, накопичений ще до масштабного вторгнення в Україну, але цей запас вже вичерпується, що робить для росії ще більш актуальними нові поставки. І дані західного експортного контролю показують, що інші країни допомагають росії у забезпеченні тих компонентів які їй потрібні. Після різкого падіння поставок відразу після вторгнення в Україну, російський імпорт чіпів, зрештою, майже повернувся до попередніх показників, особливо з Китаю. За даними експертного центру Silverado Policy Accelerator, імпорт чіпів у росію за останні півроку становив понад 50 % від середнього рівня до масштабного вторгнення.
Асоціація виробників напівпровідників США, яка представляє найбільші компанії-виробники мікросхем, заявила, що співпрацює з урядом Сполучених Штатів та іншими сторонами для боротьби з незаконною торгівлею напівпровідниками, але контролювати їх потік надзвичайно важко. «У нас є суворі протоколи для усунення зловмисників із наших ланцюгів постачання, але з огляду на те, що щорічно у всьому світі продається близько одного трильйона мікросхем, це не так просто», — йдеться в заяві Асоціації.
У звіті нещодавно опублікованому незалежною групою Conflict Armament Research, яка вивчає російську трофейну зброю, було виявлено перший відомий приклад виробництва зброї в росії з мікросхемами, виготовленими вже після початку масштабного вторгнення. Зокрема, у звіті йдеться, що у російських безпілотниках «Ланцет», збитих в Україні в лютому та березні, було знайдено три ідентичні чіпи, виготовлені американською компанією. Дослідники не розкривають виробника чіпів, але наразі працюють щоб відстежити, як продукт опинився в Росії.
Як виявляється, один зі шляхів постачання цих компонентів – треті країни, такі як Вірменія та Казахстан. Зокрема, в одному з документів, позначеному печаткою Бюро промисловості та безпеки США, йдеться про те, що у 2022 році Вірменія імпортувала на 515% більше чіпів і процесорів із Сполучених Штатів і на 212% більше з Європейського Союзу, ніж у 2021 році. Потім Вірменія експортувала 97% цієї ж продукції до Росії.
В американському уряді відповіли журналістам The New York Times, що вже направили відповідальні запити до Вірменії, Казахстану та інших країн аби вплинути на місцевих чиновників і перекрити шпарини для обходу американських санкцій.
Нагадаємо, «Військовий Кур’єр» теж неодноразово повідомляв про використання російським ВПК компонентів електроніки в обхід західних санкцій, зокрема, в крилатих ракетах Х-101.