У суботу 23 жовтня напередодні Дня ракетних військ та артилерії Головнокомандувач Збройних сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний провів робочу зустріч з обговорення важливих питань стану та перспектив розвитку РАО.
На зустрічі відбулась відверта конкретна розмова щодо нагальних проблем РВІА та обговорення пріоритетних напрямків і шляхів нарощування спроможностей, у тому числі вдосконалення організаційної структури.
Заслуговує на увагу фаховий аналіз та пропозиції, що були надані генерал-майором запасу Іваном Лісовим. Іван Васильович Лісовий – найдосвідченіший артилерист української армії. Перебуваючи на пенсії, у 2014 році він повернувся до служби та “підіймав” нашу артилерію в найсуворіші часи. Генерал Лісовий закінчив службу у 2019 році за станом здоров’я, але його великий досвід з подякою використовують наші артилеристи, від молодших командирів до представників вищого командування.
Головними питаннями, що обговорювалися були:
- запуск виробництва, прийом на озброєння та закупівля боєприпасів певних калібрів власного виробництва;
- важливість засобів артрозвідки та сучасних систем управління вогнем, де радник Головнокомандувача генерал-майор запасу Віктор Назаров надав огляд систем, що були розроблені в 2014-2017 роках та проблеми їх застосування й інтеграції;
- необхідність вивчення реальних можливостей КБ і підприємств щодо виробництва артсистем для потреб військ та можливості їх закупівлі за кордоном. Особливу увагу було звернуто на проблеми оновлення парку мобільних систем великої дальності стрільби та постановку на озброєння вітчизняних ракетних комплексів.
Також було запропоновано вивчити досвід застосування старих і нових мінометів, надано аналіз причин, які вплинули на оцінки їх ефективності та безпеки для розрахунків.
Крім того, Головнокомандувачем була зазначена необхідність практичного використання ПТРК Джавелін в районі проведення ООС.
Взагалі робоча зустріч проходила в незвичній – відкритій та неформалізованій атмосфері, де основною метою було саме розібратися в реальних проблемах і визначити якщо не шляхи, то напрямки для їх розв’язання.
На питання головного редактора “Військового Кур’єра України” Олександра Суркова щодо змін у підходах до вступу НАТО Валерій Залужний відповів так: “Наша мета – розширення співпраці з Альянсом по всім щаблям та напрямкам. Як з організацією в цілому, так і з її окремими керівниками та підрозділами. Зараз ми робимо все для того, щоб представники НАТО (не функціонери, а саме військові) максимально часто прибували в Україну на збори та спільні навчання. Цей підхід дозволяє максимально скоротити той ментальний розрив між західною та пострадянською арміями , який відчувається досі та зробити таку співпрацю привабливою та корисною”.