18 червня 1815 року відбулася вирішальна битва біля бельгійського містечка Ватерлоо між військами Сьомої Коаліції під командуванням герцога Веллінгтона і французькою Північною армією під командуванням імператора Наполеона Бонапарта.
Битва завершилася поразкою Наполеона. Французи втратили понад 40 тисяч вояків з 72 тисяч, що були на полі бою зранку 18 червня. З них близько 18 тисяч було кривавих втрат, 6 тисяч полонених і 15 тисяч зниклих без вісті. Загальні втрати союзної армії склали до 24 тисяч, з них 17 тисяч – британці та голандці, і ще 7 тисяч – пруської армії маршала Блюхера, що вчасно прийшла на допомогу надвечір і визначила результат битви. Сумарна чисельність союзних військ завдяки цьому сягнула 120 тисяч вояків.
Стрімкий наступ британців і прусаків углиб Франції не дав Наполеону шансів оговтатися, і 24 червня він змушений був написати друге відречення від престолу. Бойові дії, однак, продовжувался ще два тижні, завершилися взяттям Парижу і здачі в полон англійцям самого Наполеона, що марно намагався втікти з Франції на кораблі до Сполучених Штатів. Наполеон був відправлений в ув’язнення до віддаленого британського острова Св.Гелени, де він і помер 1821 року.
Цього ж дня, на три роки раніше за Ватерлоо, США оголосили війну Великій Британії, почавши так звану “війну 1812 року”. 353 роки тому в розпал антимосковського повстання в Опішні був убитий гетьман Лівобережної України Іван Брюховецький, що на той момент викликав ненависть населення через поступки Москві, що серйозно позначилися на житті і козаків, і посполитих. А 18 червня 1940 року Шарль де Голль виголосив свою першу радіопромову з Лондона, заявивши, що “Франція програла битву, але не війну”. Це позначило початок боротьби “Вільної Франції” і склало юридичну підставу для повноцінного залучення Франції до кола переможців над нацизмом у 1945 році.