98 років тому Гітлер почав “Пивний путч”

Увечері 8 листопада 1923 року 600 штурмовиків на чолі з лідером Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини Адольфом Гітлером увірвалися до пивного залу Бюргербройкеллер у Мюнхені, перервавши промову баварського штатскомісара Густава Ріттера фон Кара перед трьома тисячами слухачів. Під прикриттям внесеного до приміщення кулемету Гітлер оголосив про початок національної революції в Німеччині. “Баварський тріумвірат” фон Кара, Сейсера та Лоссова виявився де-факто заарештованим і не погоджувався на співпрацю з нацистами у збройному заколоті. Роздратований Гітлер тоді повернувся до натовпу в залі, і за хвилину промови повністю його загітував на свій бік. Він оголосив, що його виступ спрямований не проти поліції чи Рейхсверу, а “проти Берлінського єврейського уряду та листопадових злочинців 1918 року”.

За роки, що пройшли з моменту Листопадової революції і завершення Першої світової війни, Баварії довелося пережити багато неспокою, у тому числі жахи встановленої на короткий час “радянської республіки”. Гітлер, поважний ветеран, нагороджений Залізним хрестом, з вересня 1919 року став на чолі маленького гуртка, що називав себе “Німецька робітнича партія”. За три роки він перетворив його на помітну регіональну політичну силу, яка, традиційно для повоєнної Німеччини, спиралася на ветеранський воєнізований загін – “кампфбунд”.

Політична криза різко погіршилася після окупації Руру французами та бельгійцями у січні 1923 року. У вересні в Баварії було введено надзвичайний стан, а згаданий “тріумвірат”, що контролював силові структури колишнього королівства, мав намір виступити проти Берліна і реставрувати в Мюнхені монархію. Націонал-соціалісти мали зіграти роль інструмента, однак Гітлер, який мав на меті не сепаратизм, а захоплення влади в усій країні, перебрав на себе ініціативу. Він збирався повторити “похід на столицю” Муссоліні, який той зробив за рік до того і здобув посаду прем’єр-міністра.

Гітлера справді підтримували численні військові, і в першу чергу “зірка” німецького генералітету, очільник Генерального штабу в роки війни Еріх Людендорф та відомий ас-винищувач Герман Ґьорінг. Однак йому не вдалося за ніч захопити всі ключові локації в столиці Баварії, а на ранок до Мюнхена була стягнуті війська з сусідніх міст. Розпочата опівдні 9 листопада масова демонстрація біля Фельдхернхалле зустріла опір 130 озброєних силовиків. Від пострілів у натовп загинули 16 нацистів, було вбито також 4 поліцейських. Гітлер, привалений тілом загиблого соратника фон Шойбнера-Ріхтера, був заарештований.

Судовий процес над учасниками путча не лише засудив заколотників, але й дав Гітлеру трибуну, завдяки якій про нього дізналася вся країна. За 9 місяців ув’язнення він за допомогою Рудольфа Гесса підсумує свої політичні погляди у книзі “Майн кампф”.