24 липня 1929 року офіційно введено в дію Пакт Бріана-Келлоґа, короткий декларативний документ у двох статтях, що є основою сучасного пацифізму.
Першою статтею Пакт офіційно засуджував війну як засіб розв’язання суперечок, а другою брав обіцянку з держав-учасниць свідомо використовувати виключно мирні засоби вирішення диспутів з іншими учасниками міжнародних відносин.
Пакт був підписаний 15 державами у Парижі 27 серпня 1928 року, опісля до нього приєдналося ще три десятки країн. Декларація пацифізму отримала свою назву за іменами ініціаторів – французького міністра зовнішніх справ Арістіда Бріана та держсекретаря Сполучених Штатів Френка Б. Келлоґа. Документ був підписаний “над” системою Ліги Націй, і США приєдналися до нього офіційно у січні 1929 року. Радянський Союз також поспішив його визнати, символічно ввівши його в дію для себе раніше за призначену дату.
Попри свою всеохопність, Пакт не був дієвим засобом розв’язання міжнародних суперечок, не мав засобів приборкання порушників, і не зміг завадити спалаху Другої Світової війни. Однак він формально залишається в дії, і його аксіоматичні постулати є основою сучасної системи міжнародних відносин, яка хоч і не унеможливлює війни, але надійно запобігає їх офіційному оголошенню і виправданню.
(фото Encyclopedia Britannica, Inc. – Арістід Бріан підписує Пакт у Парижі, 1928 р.)