836 років тому почалося Друге Болгарське царство

26 жовтня 1185 року, на день Св. Димитрія Солунського, Теодор та Іван Асени проголосили в одноіменній церкві у Великому Тирново, що святий воїн припинив допомагати грекам, і що Бог вирішив визволити болгар та волохів, підняти ярмо, яке вони так довго тримали.

Так почалося болгарське повстання, викликане запровадженням у Візантії чергового податку – на весілля нового імператора Ісаака ІІ Ангела (1185-1195). Петро та Іван Асени з Великого Тирново намагалися домовитися з василевсом – пропонували внести їх до числа військовозобов’язаних з наданням маєтків-проній, з яких можна було б виплатити податки. Імператор відмовив і повівся з перемовниками грубо.

Уже незабаром у старій болгарській столиці Преславі Асени віднайдуть давні символи влади, і Теодор коронується царем під іменем Петра IV. Іван Асен І буде його співправителем, а деякий час навіть одноосібним керівником відновленої держави.

Попри перші успіхи в 1186 році, Ісааку ІІ не вдалося придушити повстання. Болгари отримали допомогу половців, а візантійські полководці, яким доручали ведення війни, щоразу повставали проти імператора. Брати Асени у 1196-97 роках будуть убиті в результаті змови, але Друге Болгарське царство збережеться та існуватиме до остаточного турецького завоювання в 1396 році.

(фото з відкритих джерел – сучасний вигляд церкви Св.Димитрія у Тирново)