80 років тому загинув головнокомандувач японського флоту адмірал Ямамото

18 квітня 1943 року 18 літаків P-38G Lightning 339 винищувальної ескадрильї Повітряних сил США перехопили і знищили японський літак, який перевозив Головнокомандувача Об’єднаного флоту Японії адмірала Ямамото Ісороку. Ця втрата була важким ударом для японців, оскільки загиблий адмірал був головним організатором славнозвісного авіаносного удару по американській базі Перл-Харбор та інших переможних військових операцій Японії у перші місяці її участі у Другій Світовій війні.

Успішна ліквідація адмірала була однією з важливих подій тривалої боротьби за Гуадалканал та всі Соломонові острови у 1942-1943 роках. Вийшовши переможцем з цієї боротьби, США перейшли у стратегічний наступ на всьому Тихоокеанському театрі військових дій. Того дня адмірал Ямамото відвідував з інспекцією авійаційні частини японського флоту, які в першій половині квітня 1943 року брали участь у повітряному наступу на Гуадалканал  та інші американські бази. Завядки зламаному шифру американці заздалегідь отримали інформацію про маршрут перельоту адмірала і підготували «засідку» у вигляді операції Vengeance («Помста»).

Для того, щоб перехопити «авіакортеж» адмірала, американці мусили обрати маршрут в обхід основної гряди островів, у результаті чого загальна дальність польоту «туди й назад» сягнула 1600 км. Сутичка відбулася за планом. Ціною 1 втраченого винищувача американці збили обидва бомбардувальники G4M, що перевозили вищих офіцерів японського флоту і пошкодили 1 з 6 винищувачів ескорту. Літак з Ямамото, охоплений полум’ям, розбився в джунглях острова Бугенвіль, а сам адмірал, як показало розслідування, був убитий великокаліберними кулями «Лайтнингів» ще в повітрі. 

У другому бомбардувальнику, який упав у море, летів начальник штаба Об’єднаного флоту віце-адмірал Уґакі Матоме. Він дивом вижив, а наприкінці війни очолив кампанію з організації авіаційних підрозділів самогубців-«камікадзе». 15 серпня 1945 року, у день, коли імператор оголосив про капітуляцію Японії, Уґакі наказав спорядити бомбардувальник і вилетів з наміром здійснити останню суїцидну атаку по американському флоту в районі острова Окінава. Його літак зник без сліду. 

За рік до ліквідації адмірала Ямамото, 18 квітня 1942 року, американські повітряні сили здійснили ще одну незвичайну операцію – «рейд Дулітла» на Токіо. Розмістивши на палубі авіаносця Hornet важкі двомоторні армійські бомбардувальники і підійшовши на відстань 1200 км дояпонських островів, флот США виконав «удар відплати» за Перл-Харбор. Бомбардувальники мали виконати бомбардування портових споруд і штабів у столиці Японії, після чого продовжити політ на північний захід і приземлитися на віддалених китайських аеродромах. Удар заскочив японське ППО зненацька. Хоча пошкодження у Токіо були мінімальними, рейд став значним «іміджевим» ударом по Японії Вводночас він покращив суспільні настрої і бойовий дух збройних сил США.