О 15.41 13 листопада 1941 року при поверненні британського конвою з Мальти до Гібралтара німецька субмарина U-81 влучила торпедою в лівий борт британського авіаносця “Арк Роял”, просто під палубним “острівцем”. Цей корабель заслужив у Королівських ВМС репутацію “щасливого”, оскільки брав участь у більшості помітних операціях флоту, в тому числі боротьбі за Норвегію та полюванні за лінкором “Бісмарк”. Йому неодноразово загрожували ворожі бомби, набої і торпеди, поки цього дня у Фортуни остаточно не увірвався терпець.
Капітан Лобен Моунд наказав одразу зупинити двигуни, однак комунікації було пошкоджено, і поки ординарець добіг до машинного відділення, були згаяні важливі хвилини, за які подальший рух корабля збільшував розмір пробоїни. Знаючи, як швидко пішли на дно два інші британські авіаносці, капітан наказав екіпажу якнайшвидше покинути корабель. Лише згодом, наказом вищої інстанції, на авіаносець повернули рятівні команди та відновили боротьбу за живучість. Корабель намагалися відбуксирувати до бази, але крен з часом збільшувався і корабель довелося покинути. О 6.19 наступного ранку він потонув на відстані близько 30 морських миль на схід від Гібралтара. З 1488 членів екіпажу загинув лише один матрос.
Капітана Моунда було віддано під трибунал, який визнав його провину в тому, що він не залишив рятівні партії при евакуації, а також у тому, що не пересвідчився у можливостях корабля витримати завдані йому пошкодження. Вирок був пом’якшений визнанням, що рівень вимог до капітана був високим, і що він поставив безпеку команди понад усе. Моунд продовжив службу, був підвищений до контр-адмірала і надалі займався питаннями тактики амфібійних операцій.
Підводний човен U-81 успішно продовжував полювання на Середземному морі, поки 9 січня 1944 року його не потопила американські бомбардувальники в гавані порту Пола, що на Адріатиці. Його фінальний рахунок склав понад 66 тис. т потоплених кораблів, третина з яких припала на власне “Арк Роял”.
Цього ж дня 103 роки тому, 13 листопада 1918 року, було проголошено створення нової держави – Західноукраїнської Народної Республіки і прийнято її Тимчасовий основний закон.