80 років тому, 20 травня 1941 року силами німецького 11-го повітряно-десантного корпусу та підрозділів Люфтваффе розпочалася операція “Меркурій” – масштабний десант з повітря на о. Крит.
На Криті були зосереджені британські, австралійські, новозеландські та грецькі підрозділи загальною чисельністю понад 40 тис. чоловік (з них 11 тис. греків, що мали застаріле озброєння). Вони були евакуйовані сюди місяцем раніше з материкової Греції, що була захоплена Вермахтом у блискавичній кампанії в квітні того ж року.
Перша хвиля парашутного десанту налічувала понад 10 тис. Після захоплення аеродромів підкріплення перекидалися транспортними літаками уже посадковим способом, у тому числі 9 гірську дивізію.
Операція зрештою закінчилася успіхом та евакуацією британських військ до 1 червня. Запорукою цьому було повне панування Люфтваффе в повітрі, що паралізувало дії англійського флоту й авіації. Тим не менш, захоплення Криту зазвичай вважається “Пірровою перемогою”, бо парашутистам доводилося десантуватися на підготовлені позиції супротивника. Понад чверть десанту, загальна чисельність якого складала 22 тис. чол., було вбито й поранено.
Більшість втрат припало на першу хвилю парашутистів. Союзне командування, до того ж було попереджено про десант завдяки захопленню німецької кодувальної машини “Енігма” і дешифрування частини німецьких повідомлень. Надалі Гітлер заборонив проведення великих повітряно-десантних операцій.