80 років тому не було першого залпу “катюш”

14 липня 1941 року о 15 годин 15 хвилин батарея експериментальної РСЗО БМ-13 капітана Фльорова виконала залп з 96 реактивних мін по скупченню фашистів на залізничній станції Орша. Так, згідно з парадною радянською версією, почався фронтовий шлях радянської диво-зброї – гвардійських реактивних мінометів “катюша”.

Однак вивчення німецьких та радянських архівних документів та порівняння свідчень очевидців руйнують цю гарну історію. Жодних натяків на обстріл 14 липня в німецьких ЖБД немає, у той час як подальші випадки використання БМ-13 німці помітили. Насправді залп “катюш” був зроблений не пізніше 15.00 13 липня по рештках радянського майна на станції, а також по переправі через р. Дніпро. Радянські війська на той момент уже залишили місто, а німці до нього ще не ввійшли. В реальності залп накрив переважно не станцію, а суміжне містечко залізничників, зруйнувавши житлову забудову та викликавши жертви серед населення.

Перший досвід використання БМ-13, матінки сучасних “Градів”, був визнаний надзвичайно успішним. Уже 28 липня за розробку РСЗО постановою Президії ВР СРСР було присвоєно Звання Героя Радянського Союзу Андрію Костікову. Гірка іронія полягає в тому, що авторство розробки належало насправді Георгію Лангемаку, колезі й товаришеві Сергія Корольова. 2 листопада 1937 року Лангемака було заарештовано за доносом Костікова, а 11 січня 1938 року – розстріляно.

(фото i.rotaautoservice.com)