78 років тому Скорцені порятував “дуче” з ув’язнення

О другій годині дня 12 вересня 1943 року десять німецьких планерів DFS 230 сіли поблизо готеля Кампо Імператоре у гірському районі Гран Сассо в центральній Італії, найвищому місці Апенін. Група з понад 70 німецьких парашутистів, 16 “есесманів”, оберлейтенантом фон Берлепшем та гауптштуртфюрером СС Отто Скорцені швидко оточили гірський курортний готель. 200 охоронців з італійської поліції були швидко обеззброєні, їх переконав не чинити опору генерал Фернандо Солеті, що супроводжував Скорцені. VIP-в’язень готелю, колишні диктатор і “дуче”, вождь Фашистської партії Беніто Муссоліні опинився в руках нападників.

Муссоліні був заарештований після винесеному йому вотуму недовіри Великою Фашистською Радою ще 25 липня. Після офіційного виходу Італії з війни 9 вересня 1943 року, німецькі підрозділи на півострові почали оперативно встановлювати контроль над стратегічно важливими об’єктами, роззброюючи італійців, що намагалися їм перешкоджати. Диверсійний рейд, запланований Берлепшем та Скорцені мав на меті поновлення контролю над рештою Італії, яку могли контролювати німецькі війська. Муссоліні був терміново вивезений на маленькому літаку Fi 156 “Шторьх”, спочатку до ближньої Пратіка дель Маре, контрольованої німцями, звідти – “хейнкелем” до Відня та Мюнхена. 14 вересня у ставці “Вольфшанце” що у Східні Прусії, він зустрівся з Адольфом Гітлером.

Після порятунку Муссоліні під тиском Гітлера погодився очолити нову маріонеткову фашистську державу в Італії. 24 вересня було проголошено створення Італійської Соціальної Республіки, король Вітторіо-Емануелє був затаврований як зрадник. Фактичною резиденцією удаваного диктатора стало містечко Сало в Лобмардії, де він перебував до своєї загибелі наприкінці квітня 1945 року.

(фото з відкритих джерел – Муссоліні з учасниками рейду на Гран Сассо, 12.09.1943)