19 липня 1943 року авіація США і Великої Британії вперше здійснили масове бомбардування Риму, столиці фашистської Італії. У рейді взяли участь понад 500 літаків. Союзники в цей час вели важкі бої за Сицилію, і удари по тилових базах італійців виглядали для них вельми доречними.
Президент США Ф.Д.Рузвельт обіцяв римському папі Пію ХІІ, що нейтральний Ватикан не постраждає від бомбардувань. Житлові квартали не були ціллю авіанальоту, однак бомби зачепили і цивільне населення. Постраждали пам’ятки архітектури – базиліка IV ст. “Сан-Лоренцо поза муром”. Рештки батьків Пія ХІІ бомбою були викинуті з поховання. Сам понтифік відвідав пошкоджений квартал, помолився перед церквою за загиблих і виділив для місцевого населення 2 млн. лір.
Авіаудари по містах Італії інтенсивно використовувалися фашистською пропагандою. Вона регулярно знущалася над американськими бомбардувальниками Б-24 Liberator (“Визволитель”), представляла союзників гангстерами, що руйнують високу культуру. Часто лихі постаті союзників зображувалися чорношкірими, експлуатуючи расові упередження.
Римському папі Пію ХІІ доводилося маневрувати між трьома таборами, знаходити свій шлях поміж нацистською та фашистською диктатурами, комуністичною загрозою і секуляризаційними впливами західних демократій. Лише в березні 2020 року Ватикан повністю відкрив архіви цього періоду для дослідників.