77 років тому відбулась найбільша амфібійна операція в історії

6 червня 1944 року британські та американські війська під прикриттям з’єднаного союзного флоту й авіації здійснили висадку на узбережжі Нормандії. Цим були відновлені повномасштабні бойові дії на суходолі в Західній Європі, що остаточно зсунуло шальки терезів війни на користь антигітелрівської коаліції.

Десантна частина операції при плануванні отримала назу “Нептун”, у той час як загальний план камапанії мав більш відому назву – “Оверлорд”. Висадку прикривали 5 тис. кораблів і багатотисячні повітряні сили, що забезпечило повн панування на морі й у повітрі. Попри нестачу сил у першій лінії, у фортах “Атлантичного валу”, німці чинили запеклий опір. За перший день операції союзники лише загиблими втратили понад 4 тис. осіб, близько половини з них припали на пляж “Омаха” в американській зоні контролю. До кінця дня на французькій землі висадилися близько 160 тис., а в найближчі дні це число подвоїться.

Важливою частиною операції був також авіадесант трьох аеромобільних дивізій, який зазнав значних втрат, але успішно відволік значні сили німців і в цілому виконав поставлене завдання.

Висадка в Нормандії зробила можливим швидке визволення Франції і вторгнення в Німеччину вже до кінця 1944 року.