639 років тому хан Тохтамиш спалив Москву

26 серпня 1382 року золотоординський хан Тохтамиш, переконавши мешканців Москви відчинити браму, дозволив війську увірватися до міста, повністю його пограбувати і спалити. Ситуативний чільник оборони Москви, “князь Остей”, за московською літописною традицією – онук великого князя Литовського Ольгерда – загинув одразу під брамою міста. Великий князь Московський Дмитрій Донський, “по душу” котрого і приїхав Тохтамиш до Москви, не брав участь в обороні міста, відступивши до Костроми.
Причиною походу Тохтамиша на Москву була відмова московського князя поновити данину Золотій Орді. З його точки зору, московський князь, розбивши узурпатора Мамая в Куликовській битві 1380 року, і допомігши йому, як законному правителю й Чингізіду, здобути престол, мусив знов підкоритися татарам.

Тохтамиш підійшов до Москви 23 серпня. Населення було збентежене, але зрештою було прийнято рішення тримати оброну. Єдиним “легітимним” очільником оборони і єдиним князем, що прийшов на допомогу місту, був напівміфичний Остей. У місті бракувало дисципліни. Але як каже “Повість про навалу Тохтамиша”, “деякі лихі люди… напивалися доп’яна, зухвало кричали: “Не боїмося навали поганих татар, у нас неприступна фортеця”. Вони п’яні видиралися на стіни, глумилися над татарами, лаючи їх і вигукуючі образилві лайливі слова”. 26 серпня татари помстилися за образи.

Незабаром після відходу татарського війська до Казані, князь Дмитрій повернувся до міста і, як каже “Повість”, розревівся від побаченого. За різними джерелами, на прибирання тіл витратили 150-300 рублів, а загальна кількість жертв сягала від 10 до 24 тис. осіб. У будь-якому разі це мало бути не менше половини населення міста.

Восени того ж року московський князь замирився з Тохтамишем і поновив виплату данини, що тривала до 1480 року.

Цього ж дня 950 років тому турки-сельджуки завдали жахливої поразки візантійському імператору Роману Діогену під Манцикертом, і невдовзі заволоділи Малою Азією. Рівно 30 років тому було призупинено діяльність Компартії України, а 364 роки тому гетьманом Війська Запорозького обрано Іваа Виговського.