370 років тому завершилася битва під Берестечком

20 (30) червня 1651 року козацьке військо під проводом наказного гетьмана Іван Богуна спромоглося прорватися з табору під Берестечком, уникнувши повного розгрому.

Так завершилася одна з найбільших битв військової історії Європи XVII століття. Вирішальним моментом виявилася нестійкість кримського хана – через гарматний обстріл він полишив поле бою. Богдан Хмельницький, що помчав за ордою з метою повернути її до табору, був силоміць утриманий при хані та не зміг повернутися до битви.

Однак, це не була катастрофа – козаки обрали наказного гетьмана, побудували новий табір біля річки Пляшівки, почали готувати рятівну переправу. Ар’єргард ціною життя зумів порятувати евакуацію, а більшість війська було збережено для майбутніх боїв.

Прямим наслідком Берестечка і взяття литвинами Києва стало підписання Білоцерківської угоди у вересні того ж року. Козацький реєстр скорочувався вдвічі, а козацька адміністрація обмежувалася Київським воєводством.

Цього ж дня 80 років тому у щойно звільненому від радянців Львові Ярослав Стецько та інші представники ОУН (р) проголосили Акт відновлення Української держави. Однак німецька окупаційна влада не сприйняла цього самочинного кроку українських націоналістів. Уже 5 липня Я.Стецько буде заарештований, а до кінця липня під репресії потрапить увесь “оунівський” рух.