11 жовтня 1986 року у Рейк’явіку, Ісландія, почався саміт Президента США Рональда Рейгана і генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова. Це була друга зустріч лідерів двох “супердержав” після малорезультативного Женевського саміту в листопаді 1985 року.
Ісландська зустріч у значній мірі була його продовженням, бо так само стосувалася скорочення ядерних озброєнь. Основна тема зустрічі – взаємне обмеження ракет середьної дальності.
Горбачов погоджувався пристати на пропозицію Рейгана з 1981 року про взаємну ліквідацію ракет середньої дальності в Європі, а також взаємно скоротити на 50% всі стратегічні озброєння включно з міжконтинентальними балістичними ракетами. При цьому він погоджувався не включати в розрахунок британську та французьку зброю. Він також уперше пгодився обговорити проблеми прав людини в СРСР. У відповідь радянський лідер очікував на обіцянку не розвивати далі систему “СОІ”, протиракетної оборони, що базувалася на мережі супутників, здатних на раннє винищення ворожих ракет лазерною та іншою зброєю.
Рейган у відповідь пропонував ліквідувати всі балістичні ракети протягом 10 років, але з правом розміщувати СОІ проти решти ядерних загроз. Горбачов тоді заявив про можливу ліквідацію всіх ядерних озброєнь за десятиріччя, але з посиленням договору ПРО та забороною на лабораторні дослідження оборонних систем на цей термін. Американська відповідь, що СОІ цілком підпадає під визначення ПРО, і тому не потребує обмежень, і обіцянка поділитися технологіями не вплинули на позицію радянської сторони.
У результаті саміт завершився без підписання угод та спільної заяви. Тим не менш, саме на ньому відбулося персональне зближення очільниуів держав, яі відчули, що обидві сторони готові до подальших компромісів. Саме “в дусі Рейк’явіка” через рік було підписано угоду про скорочення ракет середьної дальності. Горбачов також спромігся створити позитивний образ більш демократичного радянського лідера для західних ЗМІ.
(фото – wikipedia.org; перемовини Рейгана і Горбачова 11 жовтня 1986 року)