203 роки тому шведи розбили росіян у Фінляндії

13 вересня 1808 року невеликий шведський загін на чолі з генералом Георгом Карлом фон Дебельном успішно зупинив обхідний маневр росіян. Розбивши рейдовий загін супротивника, Дебельн зірвав оточення головних сил шведської армії у Фінляндії та здобув підмістечком Йуутас одну з останніх яскравих перемог російсько-шведської війни 1808-1809 років.

Війна почалася у лютому 1808 року, причому перши місяць війни росіяни вели без її оголошення. Лише арешт російського посольства в Стокгольмі змусив їх дотриматися дипломатичних формальностей. Формальним приводом до війни була неучасть Швеції в наполеонівській “континентальній блокаді” Великої Британії та суперечки навколо данського питання. Наполеон підштовхував Олександра І до війни, і той почав завоювання Фінляндії, мотивуючи це необхідністю відсунути кордон від столиці імперії. Подібним чином і Зимова війна 1939-1940 років радянською пропагандою називатиметься “війною за безпеку Ленінграда”.

У війні 1808-1809 років початок був не вельми вдалим для росіян, і зокрма їх вразила згуртованість та ефективність фінського партизанського руху. З часом, однак, фортуна почала хилитися в бік Російської імперії. Зрештою, Швеція змушена була визнати втрату своїх східних володінь, і у складі Російської імперії постало нове Велике Князівство Фінляндське.

А бій Дебельна під Йуутасом буде покладений у сюжет епічної поеми Рунеберга “Дебельн піл Йуутасом”.