200 років тому греки здобули першу перемогу у війні за незалежність

23 вересня 1821 року грецькі повстанці взяли фортецю Триполіца, адміністративний центр османської влади на Пелопонесі. В результаті вони опанували весь регіон, вирвавши його з-під турецького пануванння і заклали підґрунтя для створення нової грецької держави, вперше за 370 років з падіння Константинополя.

Облога на той момент тривала вже кілька місяців зі змінним успіхом. До 15 тисяч повстанців немали доброї виучки і були вразливі перед рейдами турецької кавалерії, але й положення обложених у фортеці з часом погіршувалося. Мораль захисників була підважена таємними перемовинами з грецьким командувачем Дімітріосом Коліопулосом. 2,5 тис. албанцям було дозволено вийти з фортеці, але вони не встигли це зробити до того, як греки, віднайшовши слабке місце мережі укріплень, не прорвалися до міста. Але, на знак дотримання домовленостей, їм було дозволено піти вже після здобуття міста.

Сумною сторінкою цієї історії є різанина мирних мешканців Триполіци. Всього в ній загинуло до 8 тис. мусульманських та єврейських мешканців міста, а загальна чисельність цивільних жертв від повстання сягнула 20 тисяч.

На початку 1822 року Національні Збори Еллади проголосять незалежність країни, яка у 1829 р. буде визнана Османською імперією як автономія, а 1830-го – як незалежна держава.