20 років тому США почали бойові дії в Афганістані

7 жовтня 2001 року почалися масовані авіаудари силами стратегічної бомбардувальної авіації та морської палубної авіації США по території Афганістану, контрольованій Талібаном. Це був початок операції з’єднаних сил США та Великої Британії під назвою “Нескорена свобода” (Enduring Freedom).

Причиною бомбардувань було бажання завдати силам міжнародного тероризму адекватної відповіді на теракт у Нью-Йорку 11 вересня того ж року. Талібан, який контролював більшсть території Афганістану, був звинувачений у підтримці терористичної організації “Аль-Каєда” і зокрема Осами Бен Ладена. Талібан відмовився від “співпраці”, від видачі терористів, мотивуючи це недостатністю доказів, представлених американською стороною.

Невдовзі після перших авіаударів, 9 листопада, сили Північного Альянсу Афганістана за підтримці сил спеціальних операцій США і Британії відбили перший населений пункт – Мазар-і-Шариф. Незабаром до операції приєдналися і сили ООН – ISAF, але їх дії так ніколи офіційно і не об’єдналися з Операцією “Нескорена Свобода” (OEF). Остання незабаром була поширена на інші регіони – Філіппіни, Африку тощо. Після проведення “операції Анаконда”, на початку 2002 року перша фаза OEF – розгром сил Талибану тавстановлення постійної військової присутності союзників у регіоні – була завершено. З 1 січня 2015 року і до виводу сил з Афганістану 30 серпня 2021 року сили США та їх союзників діяли в рамках Операції “Захисник Свободи” (Freedom’s Sentinel).

(фото AP/David Guttenfelder)