162 роки тому битва під Маджентою надихнула Юрія Федьковича на творчість

4 червня 1859 року австрійські війська зазнали поразки від з’єднаної армії Французької імперії та Королівства П’ємонт і Сардінія в битві під Маджентою, що в північній Італії.

Ця поразка вирішила долю франко-італо-австрійської війни – Австрія визнала свою поразку. Найголовнішим її наслідком стало проголошення у 1861 році об’єднаного Королівства Італія, до якого було включено і Ломбардію, відбиту у Габсбургів під час цієї війни. Серед ветеранів війни – австрійських підданих – виявився небагатий німецькомовний шляхтич з Буковини Юрій Федькович. Уже 1858 року він наважився висловити свій воєнний досвід у короткій україномовній поезії “Нічліг”. Після масштабної битви він написав ще одну пісню, покладену на ноти – “Думка під Маджентов”. Незабаром Федькович стане класиком української літератури, а нині його ім’я носить Чернівецький національний університет.

Цього ж дня 79 років тому американська авіація спромоглася завдати нищівної поразки Імператорському Японському флоту біля атола Мідвей. Було потоплено 4 авіаносці та винищено квіт японської морської авіації. Сполучені Штати заплатили за це втратою одного авіаносця та пошкодженням іншого, а також загибеллю більшої частини своїх авіагруп. Зрештою, ця перемога позначила перелом у бойових діях Другої світової війни на Тихому океані.

А рівно 105 років тому, 4 червня 1916 року розпочався масштабний наступ російського Південно-Західного фронту на Волині та в Галичині, що вчергове поставив на межу поразки Австро-Угорщину. Наступ відомий в історії під назвою “Брусиловський прорив”. З німецькою допомогою австрійці, однак, спромоглися втримати фронт. Російська ж армія за кілька місяців малорезультативних атак втратила понад 1 млн. осіб – не менше ніж під час “Великого відступу” попереднього року. Важкі втрати і загальне виснаження від війни стануть причиною Лютневої революції 1917 року і повалення російського самодержавства.