116 років тому завершилася російсько-японська війна

5 вересня 1905 року в Портсмуті, США, було підписано мирний договір, що офіційно завершив російсько-японську війну 1904-1905 років. Зазнавши ганебної поразки від азіатської країни, що було особливо дошкульно на початку ХХ століття, коли расизм був варіантом світоглядної норми, цар Микола ІІ отримав змогу вивільнити ресурси на подолання глибокої внутрішньої кризи в імперії.

Мирні переговори почалися на початку серпня 1905 року, за три місяці після жахливого розгрому російських 2-ї та 3-ї Тихоокеанських ескадр у Цусимській протоці. Попри принизливе становище Росії, японці не менше жадали миру – вони рік вели війну з повним напруженням власних сил і з ризиком втрати воєнного щастя. Зрештою був укладений компромісний варіант – Японія отримує контроль над Порт-Артуром і Кореєю, Росія втрачає південну частину о. Сахалін до 50-ї широти, на умовах взаємної відмови від будівництва баз, однак не сплачує жодних контрибуцій переможцям.

Договір, тим не менш, викликав незадоволення і в Японії. Але обурення російської громадської думки мало більш значні наслідки, прискоривши розвиток “Першої російської революції”. 17 (30) жовтня цар Микола ІІ видасть відомий маніфест, яким населенню гарантувалися базові права і свободи. Цим маніфестом, по суті, буде скасовано дію Емського указу 1876 р. щодо заборон на вжиток української мови.

(фото – японська ксилографія з зображенням японського та російського солдатів, – forum. krstarica. com)