110 років тому в київському театрі смертельно поранено Столипіна

1 (14) вересня 1911 року в Київському міському театрі (нині Національна опера України ім. Т.Шевченка) подвійний агент царської охранки та соціалістом-анархістом Данило Богров поцілив з пістолета прем’єр-міністра Російської імперії Петра Столипіна. 18 вересня за н.ст. Столипін помер від отриманого поранення.

Вбивство сколихнуло всю країну і потягнуло за собою шлейф конспірологічних теорій, оскільки мотиви до нього можна було віднайти як і в лівих революційних сил, так і в ультраконсервативній чорносотенній частині політичного спектру імперії, оскільки Петро Столипін жорстко розправився з революційним рухом 1905 року, але водночас заради збереження монархії пішов на економічні аграрні реформи і міг допустити з тактичних міркувань реалізацію певних прав і свобод за умов збереження самодержавства. Біля місця загибелі йому поставили пам’ятник, який одразу став символом реакції, і був першим об’єктом, знищеним Лютневою революцією 1917 року. Пам’ятник було повалено 16 (29) березня 1917 року в якості пункту програми Свята Свободи – урочитстостей, демонстрації та параду на честь визнання нового Тимчасового уряду.

Цього ж дня у 1954 році (67 років тому) відбулося випробовування атомної бомби на Тоцькому навчальному полігоні з задіянням десятків тисяч військовослужбовців радянської армії.