110 років тому почалася революція в Китаї

10 жовтня 1911 року в Учані почалося повстання підрозділів “Нової армії” Китайської імперії, що вже до кінця року призвело до повалення династії Цин і проголошення Китаю республікою.

Станом на цей момент революційний рух у Китаї тривав уже кільканадцять років, його причиною було усвідомлення освіченими верствами населення гострої необхідності модернізації всіх сфер життя країни. Важливим стимулом була ганебна поразка, яку Китаю завдала вже “модернізована” Японія у 1895 році. Згортання “100 днів реформ” і консервативний заколот імператриці Цисі, втручання “великих держав” через Боксерське повтання 1901 року та рух проти націоналізації провінційних залізниць – це все наближало дату великого виступу.

У Китаї вже існувало кілька націонал-ліберальних заколотницьких груп, у тому числі створений Сунь Ятсеном у 1905 році Тунменхой, “Об’єднаний союз”. З ним контактували місцеві товариства в Учані, у яких брали участь місцеві офіцери. Заколотники планували виступ на 6 жовтня, до осіннього фестивалю, але не встигли завершити підготовку. 9 жовтня на території російської концесії в сусідньому Ханькоу стався вибух, коли місцевий революцонер Сунь У перевіряв процес виготовлення вибухівки для заколоту. Постраждалі від вибуху потрапили до лікарні, їх імена стали відомі імперському урядові – і заколотники вирішили діяти негайно. До повстання саперного батальйону приєдналися інші підрозділи, і ввечері, зламавши опір манчжурських військ, захопили резиденцію намісника провінції Хугуан.

11 жовтня було створено тимчасовий військовий уряд під “18-зірковим прапором” з натяком на 18 великих провінцій Китаю, виключаючи Манчжурію. У листопаді назустріч повстанцям було кинуто “Беянську армію” Юань Шикая, найсучасніше військове з’єднання імперії. Але після перших успіхів її командуючий сам почав перемовини з повстанцями. 1 січня 1912 року Китай проголошено республікою, але наступні чотири десятиліття його історії будуь сповнені політичної нестабільності.

(фото з відкритих джерел; площа Першого повстання в Ухані, пам’ятник Сунь Ятсену та 18-зіркові прапори)