107 років тому насправді завершилося звільнення Харкова

30 серпня 1943 року в центрі Харкова відбувся радянський мітинг у зв’язку з визволенням міста з-під нацистської окупації. Лише напередодні, 29 серпня, німці планомірно залишили західну околицю міста, припинили його обстріли й надали можливість залізничній станції приймати ешелони. Цим системним відступом де-факто завершилися бої на південному фасі Курської дуги.

Між тим командувач Степним фронтом генерал-полковник Конєв уже 23 серпня, коли радянські війська увійшли до центру Харкова, відрапортував до Москви про звільнення міста. І того ж вечора, за новою традицією, що почалася трьома тижнями раніше, там дали артилерійський салют.

Наступні шість днів минули у важких і стратегічно невиправданих атаках на німецькі позиції на заході Харкова. У міських боях було розгромлено кілька радянських частин, а загальні втрати Степного фронту за цей період склали понад 35 тис. убитими й пораненими – для того, аби якнайшвидше підтвердити передчасний рапорт командувача.

Цього ж дня 30 років тому Верховна Рада заборонила діяльність Компартії України. Вона відновить свою діяльність навесні 1993 року на Донеччині, юридично відкинувши свій зв’язок з радянською КПУ.

(фото Пустощі східноєвропейської Кліо)