103 роки тому завершилася Велика війна

11 листопада 1918 року між 5.12 і 5.20 ранку у штабному вагоні Верховного головнокомандувача Союзних військ маршала Фердинанда Фоша було підписано перемир’я, яке офіційно завершило бойові дії Першої світової війни. О 5.45 Фердинанд Фош підписав з цього приводу офіційний наказ, який о 6.01 був офіційно телеграфований по всіх військах Антанти на Західному фронті. Вогонь мав припинитися по всьому фронту рівно об 11.00, через що Перемир’я часом називають “11-11-11”, або “Одинадцята година одинадцятого дня одинадцятого місяця”.

За ці останні п’ять годин війни, що минули з повідомлення Фоша про Перемир’я до реального “завішення зброї”, загинуло не менше 2738 військовослужбовців по обидва боки фронту. Близько 9.30 було вбито рядового Джорджа Едвіна Еллісона, що став останньою британською жертвою війни. Його було поховано в Монсі поруч з могилою Джона Парра, який був першим британським солдатом, що загинув у бою 21 серпня 1914 року.

Близько 10.44 отримав смертельне поранення від кулі снайпера ординарець Огюстен-Жозеф Вікторін Требюшон, який вважається останнім загиблим солдатом Франції. О 10.57 отримав кулю та наступної хвилини помер Джордж Лоренс Прайс – канадський військовослужбовець, який до того ж є останнім загиблим підданим Британської імперії.

В останні секунди війни, о 10.59, загинув рядовий армії США Генрі Гюнтер. За хвилину до кінця війни він разом з товаришем з власної волі кинувся в штикову атаку на німецьке кулеметне гніздо. Попри попереджувальні вигуки і американців, і німців, а також постріли в повітря, пара відчайдухів не зупинилася, і тоді німці відкрили вогонь на ураження.

Вважається, що останньою німецькою смертю на суходолі став лейтенант Томас, який у перші хвилини Перемир’я вийшов з траншеї домовлятися про здачу зброї американцям і був застрелений кимось з “янкі”. Однак формально останньою втратою з німецького боку вважається матрос-машиніст з легкого крейсера “Франкфурт” Куно Еверсберг. Він був одним з десяти застрелених у червні 1919 року німецьких моряків під час хаосу самозатоплення німецького Флоту Відкритого моря, який був інтернований у головній базі Королівських ВМС Скапа-Флоу. Напередодні підписання Версальського миру німці вирішили знищити свої кораблі, оскільки очікували, що вони перейдуть у власність країн Антанти.

Еверсберг загинув від пострілу з карабіна через два дні після масового затоплення, в ніч з 23 на 24 червня 1919 року, будучи полоненим на борту британського лінкора “Резолюшн”. Підозра впала на британського матроса Джеймса Вуллі, який погрожував убити когось із німецьких полонених і добряче випив того вечора. Однак суд його зрештою відпустив без покарання через непевність обставин загибелі Еверсберга.

Очільник німецької делегації М.Ерцбергер, якого ненавиділи прибічники правих партій через підписання “ганебного миру”, буде вбитий під час вуличної прогулянки 26 серпня 1921 року.

Всього за роки війни загинуло понад 8,5 млн військовослужбовців різних армій світу. Кількість цивільних жертв, як вважається, перевищує кількість військових і може сягати 13 млн осіб.

(фото Associated Press)