100 років тому відбувся останній великий бій Перших визвольних змагань

17 листопада 1921 року Волинська армійська група на чолі з генерал-хорунжим Юрієм Тютюнником потрапила в оточення біля с. Малі Міньки і змушена була прийняти нерівний бій з червоною кавалерійською групою Котовського, яка мала кількаразову кількісну перевагу над учасниками Другого Зимового походу.

Більша частина однотисячного загону виявилася в оточенні. в результаті запеклого бою, в якому наклали головою близько 400 козаків армії УНР, невелика група, до якої потрапив і сам Тютюнник змогла пробитися назад до кордону з Польщею. Однак решта – понад п’ятсот учасників походу – потрапили в полон. Значна їх частина не пережила кількох наступних днів, померши від ран та знущань червоноармійців. Після влаштованого нашвидкоруч суду 21 листопада під Базаром було розстріляно 359 осіб, які ще залишалися живими після бою.

Бій під Малими Міньками був останнім регулярним боєм Армії УНР у ході не лише Другого Зимового похду, але й усіх Перших визвольних змагань. Однак на цьому ані похід, ані повстанський спротив не завершилися остаточно. Окрім загиблої Волинської групи, були ще суттєво менші за чисельністю Подільська та Бесарабська групи. Подільська група в наступні дні намагатиметься з’єднатися з “волинянами”, дійде до Бородянки що на відстані 60 км від Києва. Вона з важкими боями зможе пробитися за межі УСРР у грудні, так само як і Бесарабська.

Повстанський спротив, зокрема загонів з Холодного Яру тримався на помітному рівні і лише власне голод 1921-1922 років, замовчуваний на відміну від ситуації в російському Поволжі, спричинив його занепад. Сам Юрій Тютюнни буде виманений чекістстькою сецоперацією до УСРР і буде заарештований щойно по переходу кордону 16 червня 1923 року. Тютюнник зрештою під тиском “органів” погодивсяна співпрацю з режимом і навіть зіграв самого себе в радянському фільмі “П.К.П.” (“Пілсудський купив Петлюру”). Він буде заарештований у 1929 році і розстріляний у жовтні 1930-го.

Цього ж дня, але 225 років тому, 17 листопада 1796 року померла російська імператриця Катерина ІІ, яку в Україні особливо “поминають” за систематичну ліквідацію української козацької автономії.