100 років тому Махно назавжди залишив Україну

28 серпня 1921 року Нестор Махно – очільник Революційної Повстанської армії України, важко поранений в обличчя, разом з 77 вояками анархістського руху перетнув Дністер і був незабаром був інтернований на території Румунії. Так закінчилася участь цієї помітної військово-політичної сили у Перших визвольних змаганнях.

Надалі Махно допитуватимуть румуни, він сидітиме у польських та німецьких в’язницях, але зрештою опиниться у Франції, у передмісті Парижу. Житиме бідно, але отримуватиме регулярну допомогу від анархістських осередків Європи та Америки, братиме активну участь у внутрішньоанархістських конфліктах, сварячись та мирячись з іншими впливовими анархістами. Його спробували залучити до “процесу Шварцбарда” 1927 року зі справи вбивства Симона Петлюри, але швидко відмовиться від обіцянок надати докази петлюрівськго антисемітизму. Помре у 1934 році від сухот.

Цього ж дня 80 років тому в СРСР була ліквідована Автономна Республіка Німців Поволжя. Німці, що мешкали у нижній течії Волги, були піддані репресіям та депортаціям – їх звинувачували у колективному заколоті проти СРСР.