Надія на мир до останнього. Чи готувалася українська влада до великої війни?

Чи готувалася Україна до російського повномасштабного вторгнення? Таке питання все частіше лунає в контексті окупації півдня країни у лютому-березні 2022 року. Щоб зрозуміти, які настрої панували серед військово-політичного керівництва держави, «Військовий кур’єр» зібрав найбільш показові цитати українських можновладців.

Не є секретом той факт, що про велику ймовірність російського вторгнення українську владу неодноразово попереджали західні партнери. Але, схоже, що вітчизняні політики та державне керівництво до останнього сподівалися, що великої війни вдасться уникнути.

Далі наводимо найбільш показові заяви політичного та військового керівництва України, які були зроблені наприкінці 2021 – напочатку 2022 років.

Першими про те, що росія готується до великої війни проти України почали писати західні ЗМІ з посиланням на власні джерела та супутникові знімки. Тож і українське керівництво було змушене реагувати на публікації, насамперед, американських журналістів.

Секретар РНБО Олексій Данилов

Так, наприклад, на початку листопада 2021 року секретар РНБО Олексій Данилов, у коментарі українській редакції «Радіо Свобода» відреагував на публікацію видання Politico, яке з посиланням на супутникові фотографії стверджувало, що Росія збільшила кількість військ і військової техніки біля українського кордону. Данілов прокоментував публікації в медіа про накопичення росією військ біля українських кордонів так:

«Йде свідома дезінформація всього суспільства. Скажімо так – те, що вони там пишуть, не відповідає дійсності. Ми спостерігаємо за всіма процесами, це дезінформація і нам незрозуміло, для чого вони це роблять… Що буде завтра, ми не знаємо, на сьогодні такої концентрації, такого скупчення того, що вони пишуть, там цього немає», – зазначав тоді Данілов.

Голова ГУР Міноборони Кирило Буданов (в центрі)

Тоді як голова ГУР Міноборони Кирило Буданов в прямому ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі «1+1» запевняв, що росія просто намагається дестабілізувати ситуацію в Україні: 

«Задум Москви досить простий: дестабілізація ситуації зсередини, використовуючи дуже багато наративів — від антивакцинаторів, закінчуючи невдоволеннями з різних причин. Криза мігрантська, яка має так само на меті збурити суспільство. Масштабна енергетична криза, яка все ж таки насувається, за нашою оцінкою. Економічна криза. І на тлі цього — масштабні маневрування російської армії з накопиченням на певному віддаленні від державного кордону. Це накопичення буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня», – зазначав Буданов.

Олексій Резніков, на момент вторгнення обіймав посаду міністра оборони

А міністр оборони Олексій Резніков на початку грудня 2021 року не виключав вторгнення росіян, втім не вважав, що воно неминуче станеться:  «Наша розвідка аналізує всі сценарії, включно з найгіршими, вона зазначає, що ймовірність масштабної ескалації з боку Росії існує. Найімовірнішим часом досягнення готовності до ескалації буде кінець січня. Наголошую, ескалація є ймовірним сценарієм, але не обов’язковим, і наше завдання — відвернути його», — заявив міністр під час години запитань до уряду у Верховній Раді.

Олексій Арестович, був позаштатним радником голови Офісу президента з питань стратегічних комунікацій у сфері національної безпеки та оборони

Не обійшлося й без прогнозів від Олексія Арестовича, який тоді був позаштатним радником голови Офісу президента з питань стратегічних комунікацій у сфері національної безпеки та оборони. В інтерв’ю каналу «Укрлайф» 31 січня 2022 року він казав:

«Ніяка Росія ні на кого нападати не збирається… Але щоб нас налякати вони створюють цю ілюзію страшного наступу».

Володимир Зеленський, президент України

А вже наприкінці січня 2022 року президент Зеленський оприлюднив своє відоме відеозвернення, де спробував всіх заспокоїти, підкресливши, що ніякої масштабної війни найближчим часом не буде:

«В травні як завжди – сонце, вихідні, шашлики, і звісно – День Перемоги. А далі літо. Ми будемо здавати ЗНО, вступати до університетів, планувати відпустку, копати городи, одружуватись і гуляти весілля. А далі осінь. Де сподіваюсь – ми будемо вболівати за нашу збірну на Чемпіонаті світу з футболу в Катарі. А далі зима» – оптимістично підсумував президент.

Давид Арахамія, голова фракції «Слуга народу», член комітету нацбезпеки, оборони та розвідки Верховної Ради

Майже синхронно з главою держави встиг відзначитися і Давид Арахамія – голова фракції «Слуга народу», член комітету нацбезпеки, оборони та розвідки Верховної Ради. Тоді у січні 2022 року, у  коментарі виданню «Фокус» він обурювався публікаціями у закордонних медіа про можливе масштабне вторгнення росіян:

«Навіщо нагнітають західні ЗМІ? Складно сказати. Зараз триває великий переговорний процес і ми є на цьому полі, це привід для переговорів, щоб уникнути війни в Європі. Від рф можна очікувати будь-яких сюрпризів, ми повинні бути готовими до всього, але не нагнітати паніку. Вторгнення рф може не бути, а от економіка ляже! Коли починають вкидати фейки, що російське посольство відкликає сім’ї дипломатів, ми ж бачимо, як це вже впливає на економічну ситуацію!».

У лютому 2022 року, коли до вторгнення залишилися лічені  тижні, міністр оборони Резніков запевняв, що почув оптимістичні сигнали від західних партнерів:

«Хочу звернути увагу, що і наші західні партнери, стратегічні партнери, змінили свою риторику. Ви можете почути це у заяві прессекретаря Білого дому. Сьогодні ми отримали дуже важливий сигнал, що нарешті слово “imminent” як “невідворотній” стосовно можливого вторгнення, вже не застосовується в офіційній риториці… Загроза є, ризики є, але загрози невідворотного вторгнення станом на цей момент не спостерігається», – сказав Резніков на брифінгу 3 лютого 2022 року.

Очільник МЗС Дмитро Кулеба

Схожу позицію займав і очільник МЗС Дмитро Кулеба. На брифінгу 9 лютого він заявив: «Нам, нагадаю, обіцяли війну до кінця грудня, потім середини січня, потім до кінця січня, потім на початку лютого – але ми все ще перебуваємо в дипломатичному процесі!» – спробував зняти хвилювання міністр закордонних справ.

А у середині лютого, лише за 10 днів до російського вторгнення, Давід Арахамія ще дужче критикував західні ЗМІ, які писали про невідворотність вторгнення росії:

«Потрібно проаналізувати, яким чином провідні ЗМІ почали розповсюджувати інформацію гірше, ніж Скабєєва та Соловйов. Ці відверті фейки в CNN, Bloomberg та Wall Street Journal… Це все нам потрібно вивчити, тому що це є елементами гібридної війни».

За тиждень до великої війни Володимир Зеленський дав інтерв’ю виданню «РБК-Україна», в якому зробив ще одну гучну заяву, про те, що він вважає збільшення української армії недоцільним:

«Крім теоретичних речей, закликів, законів, постанов парламенту, є дуже прагматична історія. Ми можемо збільшити армію в два-три рази, але тоді, наприклад, не зможемо будувати дороги. Для нас це проблема», – сказав Зеленський.

У другій половині лютого, коли до вторгнення лишалися вже не тижні, а лічені дні, міністр Резніков заявив, що воно малоймовірне: «Ми не применшуємо загрози, але оцінюємо як невисоку можливість вторгнення в Україну в цілому».

А вже буквально на передодні вторгнення — 21 лютого 2022 року — тодішній міністр оборони на брифінгу заявив, що не вірить у напад на Київ з боку Білорусі: «Але я хочу сказати, що такого контингенту, як хтось розповідає, що буде напад на Київ із білоруської сторони – вибачте мені, це смішно звучить. А от погрожувати нам, лякати нас, створювати ситуацію нібито оточення – так, це працює» – підкреслив Резніков.

Так само за день до початку великої війни – 22 лютого 2022 року – на пресконференції у Естонії президент Зеленський ще раз запевнив, що на його думку, великої війни з росіянами не буде: «Ми віримо у те, що потужної  війни проти України не буде й не буде широкої ескалації з боку російської федерації» – заявив тоді Верховний головнокомандувач. Але, схоже у Путіна були інші плани. І західні союзники України про них попереджали українську владу кілька місяців поспіль. Після цієї заяви українського президента у Естонії, до повномасштабного вторгнення росіян залишалися лічені години…